ZaryaWeb

سئو چیست؟

سئو چیست؟

اگر قصد دارید در مورد سئو شناخت کافی پیدا کنید و با سئو در سایت چه نقسی دارد پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله زریاوب مگ با ما همراه باشید.

سئو چیست؟
  • توسط مینا عبدالله زاده
  • یک شنبه, 14 خرداد 1402
0 نظر ثبت شده

سئو چیست؟

عبارت SEO مخفف سه کلمه Search Engine Optimization است. به عبارتی سئو به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. همچنین، سئو شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی است که در طراحی و کدنویسی سایت، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوا و لینک‌سازی خارجی انجام می گیرد تا سایت به وسیله این موارد جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کند به طوری که بازدیدکننده بیشتری برای سایت جذب نماید.

توجه داشته باشید که فاکتورهای زیادی بر سئو سایت و تعیین جایگاه آن در نتیجه جستجو تاثیر می گذارند به طور مثال از کلمات بکار رفته در متن و محتوا گرفته تا لینک‌های ورودی از سایت‌های دیگر، البته نباید استاندارد بودن ساختار و کدنویسی سایت را فراموش کنیم. در مجموع همه این موارد بر بهبود سئو سایت تاثیرگذار هستند. البته این فاکتورها زمانی ارزشمند و اثربخش خواهند بود که در راستای هدف بزرگتری به نام بهبود تجربه کاربری باشند.

 

 

 

چرا سئو مهم است؟

رتبه بالای وبسایت یک کسب و کار در نتایج جستجو‌ی گوگل باعث افزایش بازدید و همچنین افزایش آگاهی از برند خواهد شد به عبارتی رتبه بالای سایت در نهایت جلب توجه مشتریان بالقوه و افزایش فروش را به دنبال دارد. به بیان ساده تر؛ انجام سئو بصورت اصولی و صحیح به انواع کسب و کارها کمک می‌کند تا میزان بازدید و اعتبار خود را افزایش دهند. در نتیجه اگر سایت شما در صفحه یک نتایج جستجوی گوگل نشان داده نشود، به احتمال زیاد تعداد زیادی از مشتریان خود را از دست خواهید داد.

البته سئو فرآیند ساده‌ای نیست که افراد به راحتی بتوانند آن را پیاده‌سازی کنند بلکه نیازمند دانش زیاد و علم پیش زمینه‌ای است. همچنین موتور‌های جستجو با تغییر مداوم الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود تقریبا غیر قابل پیش‌بینی هستند؛ بنابراین وظیفه متخصصین سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در این زمینه می باشد. الگوریتم رتبه‌بندی گوگل معمولا بیش از 200 فاکتور جهت رتبه‌بندی سایت است بنابراین مهندسین سئو باید از مهم‌ترین فاکتورها جهت پیاده‌سازی موفق سئو آگاه باشند.

 

هدف سئو چیست؟

یکی از اهداف سئو کمک به وب سایت‌ها جهت به دست آوردن محل بالا در نتایج جستجوی طبیعی و همچنین افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربران می باشد. توجه داشته باشید اینکه چگونه کلمات کلیدی رقابتی در بهینه سازی سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیار حائز اهمیت است. دقت کنید که سئو هفته‌ها یا ماه‌ها زمان می برد تا به نتیجه برسد.  به عبارت دیگر، در دراز مدت مزایای سئو باعث افزایش رتبه‌بندی سایت و افزایش بازدیدکنندگان می شود. همچنین برای وب سایت‌ها مهم است که در صفحه اول نتایج جستجو گوگل دیده شوند و اینکه جزو سه تا نتیجه طبیعی اول که 58.4 درصد کلیک‌ها را شامل می‌شوند، قرار گیرند.

خیلی از سایت‌ها مصمم هستند که در بالای نتایج جستجو قرار گیرند مخصوصا آنهایی که با افزایش ترافیک سایت به تعداد مشتریانشان اضافه می‌شود. سئو باعث ایجاد برند، افزایش ترافیک سایت، کسب رتبه بهتر وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو و افزایش بازدید وب سایت می شود. در مجموع سئو باعث افزایش فروش محصولات و جذب مشتری می شود بنابراین سئو بهترین ابزار برای تبلیغات محسوب می شود.

 

انواع سئو

وقتی در مورد سئو صحبت می شود قطعا با اصطلاحاتی از قبیل سئو درون صفحه، سئو بیرون صفحه، سئو کلاه- سیاه و سئو- کلاه سفید روبه رو هستیم. در ادامه مطلب در مورد هر کدام از این موارد توضیحات لازم ارائه می گردد.

 

سئوی داخلی

سئوی داخلی شامل کلیه بهینه سازی هایی می شود  که داخل وب سایت اتفاق می افتد به طور مثال مواردی همچون محتوا، کلمات کلیدی، آدرس صفحات، تصاویر و ... در سئو داخلی پیاده سازی می شوند.

 

سئو خارجی

به کلیه بهینه سازی ها و استراتژی هایی که در خارج از وب سایت انجام می گیرد، سئو خارجی گفته می شود. از جمله این استراتژی ها می توان به لینک سازی، برندسازی، کانتنت مارکتینگ و فعالیت در شبکه های اجتماعی اشاره کرد. متخصص سئو با پیاده سازی این موارد در وب سایت باعث می شود که موتورهای جستجو به سایت اعتماد بیشتری نمایند.

 

سئو فنی یا تکنیکال

سئو فنی یا تکنیکال به بهینه سازی هایی گفته می شود که برای خزیدن بهتر موتورهای جستجو در سایت انجام می گیرد. به عبارتی این نوع سئو به تمامی جنبه های فنی وب سایت که روی سئو تاثیر گذار است، می پردازد. مواردی همچون هاست، سرعت وب سایت، نقشه xml، روبات و ... در سئو تکنیکال پیاده سازی می شود. موتورهای جستجو به کمک سئو تکنیکال کیفیت وب سایت شما را در هنگامی که می خواهند کاربران را به سایت شما هدایت کنند، ارزیابی می کنند.

 

سئو محلی

همانطور که از نام این سئو پیداست به بهینه سازی هایی که برای یک منطقه یا محله خاص انجامی شود، سئو محلی گفته می شود.  در ادامه مطلب به چند اصطلاح بسیار متداول از قبیل کلمات کلیدی، ترافیک سایت و ربات جستجو اشاره می کنیم.

 

کلمات کلیدی چیست؟

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم سئو دارای فاکتورهای متعددی است که در این میان کلمات کلیدی از اهمیت قابل توجه ای برخوردار هستند. به این صورت که اگر در متن از محتوای باکیفیت استفاده کنید و متن را برای کلمات کلیدی بهینه کنید می توانید بازدیدکنندگان زیادی را به سمت سایت خود هدایت نمایید. البته نباید تأثیر متاتگ ها و تصاویر را در بهینه سازی نادیده بگیریم.

 

ترافیک سایت چیست؟

ترافیک یعنی میزان ورودی کاربران به سایت، بنابراین هرفردی که وارد سایت شما می‌شود یک بازدیدکننده محسوب می‌شود. مجموع بازدیدها و بازدیدکنندگان در یک بازه زمانی خاص را ترافیک یک وب‌سایت می‌گویند.

 

ربات موتور جستجوگر

ربات جستجو یا خزنده، روبوت، Spider و Crawler، که همه آن‌ها یک معنی را می‌دهند. این روبات‌ها وارد وب‌سایت می‌شوند و تمام صفحات سایت را ایندکس (Index) می‌کنند. ایندکس به معنای ثبت محتوای سایت در موتورهای جستجوگر است.

 

حقایقی در مورد سئو

در هر ثانیه 63000 جستجو در گوگل صورت می گیرد همچنین توجه داشته باشید که 41 درصد از هزینه های بازاریابی در کمپانی های بزرگ در فضای آنلاین صرف می شود. 61 درصد از کسب و کارها سئو و بازاریابی محتوا را مهم ترین روش بازاریابی می دانند.  چون هزینه سئو در مقایسه با سایر روش های بازاریابی پایین است در حالی که نرخ تبدیل به مشتری در سئو بالا می باشد.

 

جمع بندی

همه موتور های جستجوگر از قبیل گوگل ، یاهو ، بینگ و ... در مرحله اول نتایج خود را بصورت کاملا رایگان نمایش می دهند،  هر چند نتایج پولی هم دارند به این صورت که با دریافت هزینه از صاحبان سایت ها ، سایت آنها را در صدر نتایج نشان می دهند اما منظور ما در این مقاله از سئو صرف هزینه و تبلیغات کردن نیست. منظور ما دریافت بهترین رتبه برای سایت از طریق نتایج رایگان گوگل است. به عبارت دیگر، افزایش فروش محصولات موجود در سایت بدون صرف هزینه.

در مجموع سئو فرایندی است که صفحات وب‌سایت را نسبت به کلمات کلیدی که برای مقالات انتخاب می‌کنید در گوگل به لینک‌های اول هدایت می‌ کند و به این ترتیب باعث می‌شود از گوگل ورودی بگیرید و در ادامه نیز نتیجه آن برای شما کسب درآمد است.

لیست دیدگاه (0)

ثبت دیدگاه

آیا علاقه مند به
دریافت خدمات ویژه ما هستید؟